PİYANİST

MERTOL DEMİRELLİ


1996 yılında Ankara'da doğdu. 2003-2011 yılları arasında harika çocuk olarak tanındı, yurtiçi ve dışında 100'ün üzerinde konser verdi. Bilkent Müzik Okulu'nda O.Ünler, QEMC'de A.R.El Bacha, D.Bashkirov ve M.J.Pires, HEMU, Fiesole ve HEM'de R.Castro ile çalıştı. IBLA Grand Prize, Onay Sanat, d'Ile-de-France, Yamaha İsviçre, Vigo Piyano Yarışmalarında ödül kazandı. 15 yaşında Münih'de “Yılın Genç Sanatçısı” ödülünü aldı. İ.Biret, F.Say, G.Onay, H.Sermet, E.Golandsky, J.C.Vanden Eynden, P.De Maria, R.Shereshevskaya, S.Kovacevich, C.R.Hamelin, P.Cassard, N.Goerner’ın ustalık sınıflarına katıldı. Birlikte sahne aldığı orkestralar arasında, Antalya, Bursa, Çukurova, İstanbul DSO, Eskişehir BBSO, Borusan İstanbul FO, Bilkent, CRR, CSO, Doğuş Çocuk, TUGFO, Kaunas, NEOJIBA, Varşova Senfoni ile Valonya Kraliyet Oda Orkestrası bulunmaktadır. A.Dumay, B.Tüzün, C.Okan, C.Mansur, E.Rosadini, E.Sakpınar, G.Aykal, H.Şensoy, I.Metin, İ.Yazıcı, J-C.Casadesus, K.Griffiths, M.Pitrenas, N.Chalvin, O.Kavruk, R.Gökmen, R.Castro, R.Gianola gibi şefler ile sahne almıştır. Demirelli solo, konçerto ve oda müziği performansları sergilemektedir.

BİR BAKIŞTA 25 YILLIK SANAT YOLCULUĞU

PROJE VE KONSERLER

 

Mertol Demirelli, 4 yaşında müziğe başladı ve 5 yaşında piyano çalışmalarına başladı. 6 yaşında ilk ödülünü aldı.

-7 yaşında, IBLA Grand Prize yarışmasında kazandığı ödüllerle, 2004'te Newcastle (İngiltere), New York ve Arkansas-Little Rock'ta, Carnegie Hall'un da bulunduğu salonlarda konserler verdi.

-8 yaşında, Mozart'un 11. Piyano Konçertosu'nu Işın Metin ile, 9 yaşında ise 12. Piyano Konçertosu'nu Gürer Aykal ile seslendirdi.

-10 yaşında, J.S. Bach'ın Cm İki Piyanolu Konçertosu'nu, İstanbul Festivali'nin 35. Yıl Açılış Konseri'nde İdil Biret ile birlikte seslendirdi.

-11 yaşında, Mozart'ın 23. Piyano Konçertosu'nu İstanbul, Kaunas ve Eskişehir'de çaldı, Birleşmiş Milletler'de (Cenevre) resital verdi.

-12 yaşında, Mozart'ın No.10 İki Piyanolu Konçertosu'nu, Rengim Gökmen, CSO ve Hüseyin Sermet ile birlikte seslendirdi. Ayrıca, Beethoven'ın Triple Konçertosu'nu Münih'te seslendirdi.

-14 yaşında, Mozart'ın Keman ve Piyano için Konçertosu (KV Anh.56)'nun Belçika'daki ilk seslendirilişini, Augustin Dumay yönetiminde Bulgar kemancı Liya Petrova ile Bruksel Flagey'de gerçekleştirdi.

-15 yaşında, J-C Casadesus yönetiminde Varşova Senfoni ile Mendelssohn’un Keman ve Piyano için Konçertosu’nu, Liya Petrova ile İstanbul Aya İrini'de seslendirdi.

Cem Mansur ve TUGFO ile Liszt'in 1. Piyano Konçertosu’nu İstanbul ve Münih’te çaldı.

-2013'te, Çaykovski'nin 1. Piyano Konçertosu'nu, Rengim Gökmen ve CRR SO ile birlikte sezon açılış konserinde çaldı.

-2014'te, Maria João Pires’in sınıfına katıldı ve izleyen yıl Partitura Projesi kapsamında birlikte konserler vermek üzere seçildi.

-2015-2016 sezonunda, QEMC Beethoven Festivali ve oda müziği konserleri kapsamında Brüksel Flagey'de sahne aldı. 2016'da Belœil Festivali'nde çaldı.

-2018’de, Martha Argerich'in Avrupa turnesi hazırlıkları kapsamında, Ricardo Castro ve NEOJIBA ile Liszt'in 1. Piyano Konçertosu’nu Brezilya’da çaldı.

-2019’da, Roberto Gianola ve Eskişehir BBSO ile Beethoven'ın 5. Piyano Konçertosu’nu çaldı.

Brüksel (Max van der Linden Festivali ve Queen Elisabeth 20-21 sezonu) ve Roma'da (The Waldensian Church) resitaller verdi.

-2020’de, Beethoven'ın 4. Piyano Konçertosu'nu Edoardo Rosadini ve Shaborùz Quartet ile Brezilya'da seslendirdi. Paris Amerikan Kilisesi'nde resital verdi.

HEMU Orkestrası'nın Lozan Oda Orkestrasıyla ortaklaşa düzenlediği diploma konserinde şef Nicolas Chalvin yönetiminde Mozart'ın 20. Piyano Konçertosu'nu Lozan'da çaldı.

-2021'de, Beethoven'ın 4. Piyano Konçertosu'nu yaylı çalgılar beşlisi ile seslendirdi. Brahms'ın keman, korno ve piyano için üçlüsünün (Eb majör, Op.40) CD kaydını, Gabriel Potier (Korno) ve Olha Semchyshyn (Keman) ile gerçekleştirdi 

-2021-2023 yılları arasında, Emile Abeille (keman) ve Léonardo Capezzali (viyolonsel) ile oluşturdukları Trio Kapital ile, aralarında Musique et Vie gibi festivallerin de olduğu etkinliklerde, Cenevre Frank Martin Oditoryumu'nun da olduğu salonlarda çaldı.

-Nisan 2022’de, Cenevre’de piyanist Giorgi Gigashvili ile, okulun piyanistler akşamı kapsamında Stravinsky'nin Bahar Ayini'nden kesitler seslendirdi.

-Şubat 2023'te, EBBSO ile Mozart'ın 23. Piyano Konçertosu'nu Can Okan şefliğinde çaldı. Prestijli Vallée de Joux konser serileri kapsamında sahne aldı.

-Nisan 2023'te, Cenevre Chopin Derneği 26. Müzik Sezonu'nu açtı.

-Temmuz 2023’te, Floransa'da Fiesole Orkestrası ile verdiği konserde, Beethoven'ın 4. Piyano Konçertosu'nu çaldı ve yönetti.

-Aralık 2024'te, AKM'de resital verdi. 

 

 

 

ÖDÜLLER

 

-7 yaşında, Sicilya’ da düzenlenen 2003 IBLA Grand Prize’da çeşitli ödüllere layık görüldü.

 

-10 yaşında, girdiği 2006 Onay Sanat Piyano Güzellemesi’nde, 7-15 yaş kategorisinde birinci oldu.

 

-15 yaşında, Münih’de 2011 Festival der Nationen kapsamında Almanya’da “Yılın Genç Sanatçısı” ödülünü aldı.

 

-2019'da, Uluslararası Ile-de-France Piyano Yarışmasında (Paris) ikinci oldu.

 

-2020’de, Yamaha İsviçre Piyano Yarışması (Zürih) birincisi oldu.

 

-2022'de, Cenevre Chopin Vakfı özel ödülünü kazandı.

 

-2023'de, Uluslararasi Vigo Piyano Yarışması’nda üçüncü oldu.

EĞİTİM HAYATI

 

-6 yaşında Bilkent Üniversitesi MSSF MHİO sınavını birincilikle kazandı, burslu olarak piyano bölümüne kabul edildi.

 

-9 yaşında Oya Ünler’in öğrencisi oldu, kendisiyle dört yıl çalıştı.

 

-14 yaşında Queen Elisabeth Music Chapel’e burslu olarak kabul edildi, Abdel Rahman El Bacha ile dört yıl çalıştı.

 

-2014'de Maria João Pires’in sınıfına ve Partitura Projesi’ne kabul edildi, kendisiyle iki yıl çalıştı.

 

-2016'da HEMU’ya (Lozan Müzik Yüksekokulu) sınıf atlayarak kabul edildi, Ricardo Castro’nun öğrencisi oldu.

 

-2018'de HEMU’da Solist Master programına kabul edilen tek piyanist oldu, özel ödül alarak tamamladı.

Paralel olarak Fiesole Müzik Okulu'nda (Floransa, İtalya) piyanist-şeflik eğitimi gördü.

 

-2021’de HEM'de (Cenevre Müzik Yüksekokulu) ikinci yüksek lisansına Piyano Pedagojisi'nde başladı, solistlik çalışmalarını Ricardo Castro ile devam ettirmektedir.